Kalendarium z października 2017r.

PAŹDZIERNIK 2017

 

2 X  Anioły u Starszaków

Dzień 2 października obchodzony jest jako święto Aniołów Stróżów. To doskonała okazja, aby podziękować Aniołowi za opiekę. Dla straszaków była to także okazja, aby zagłębić w tematykę Aniołów. W tematyce te przyszedł nam z pomocą tatuś Zuzi D- Pan Robert. Z niezwykłą pasją mogliśmy zobaczyć przeogromny zbiór Aniołów-figurek, rzeźb, które były wykonane z różnorodnego materiału i różną techniką. Pan Robert podzieliła się również literaturą, która nawiązywała do tejże tematyki. Po wprowadzeniu tematykę, percepcji Aniołów. Dzieci wraz z przybyłymi rodzicami wykonywali anioły techniką składania papieru, czyli orgiami. Anioł Radości zapanował wtedy w grupie  straszaków. Prace z wykonanymi Aniołami można było podziwiać na przedszkolnym holu.

3 X Coś z niczego…

Tego dnia dbyły się zajęcia z cyklu „Pasje i talenty rodziców”, które poprowadziła mama  Franciszka Majewskiego. Temat przewodni zajęć, to „Coś z niczego…”. Pani Renata – mama Franciszka M., z grupą chłopców wykonała samochody, wykorzystując różne rodzaje zużytych pudełek. Namalowała także ulicę na dużej planszy. Natomiast z dziewczynkami przygotowała lalki z plastikowych łyżek. Zwieńczeniem zajęć była spontaniczna zabawa w teatrzyk, który zaprezentowały dziewczynki oraz zabawa samochodami, w której udział wzięły wszystkie dzieci. 

11 X Jeśli ciasteczka, to tylko domowe

W przeddzień Uroczystości pasowania na Przedszkolaka mama Antosi przyszła do przedszkola w roli ciastkarki. Po wstępnych przygotowaniach higienicznych, dzieci założyły fartuszki, chustki na głowę i wzięły się do dzieła. Najpierw zapoznanie z przepisem, składnikami i mieszanie…. Babeczki były gotowe w mig. Ale na tym nie koniecJ A udekorowanie? Pani Kasia wyjęła piękne i różnokształtne elementy dekoracyjne, jeszcze tylko lukier i gotowe. Babeczki oczywiście trzeba było natychmiast spróbować. Na szczęście Pani Kasia zarobiła więcej ciasta, aby coś zostało na wyjazd do Nasutowa.

12 X Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka. Wyjazd do Nasutowa.

Tegoroczna Uroczystość Pasowania na Przedszkolaka wyglądała inaczej niż zazwyczaj. Dlaczego? Ponieważ trwałą przez cały dzień. Naprawdę! Dzieci przychodziły odświętnie ubrane i kiedy smacznie jadły śniadanie rodzice w tym czasie mieli spotkanie z s. Dyrektor         i P. Beatą Wanicką – neurologopedą. Później występ na scenie, wiersze, piosenki, tańce              i moment najważniejszy – PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA przez s. Dyrektor. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie i już wyjeżdżamy do Nasutowa. A tam? Mnóstwo atrakcji. Zabawy integracyjne z chusta animacyjna, spacer edukacyjny po lesie z przewodnikiem p. Anna – mamą Franciszka, zbieranie grzybów, ognisko, kiełbaski i warsztaty plastyczne. Pogoda dopisała, było miło i przyjemnie, że nie chciało się wracaćJ

17 X Jesienne zabawy z mamą i tatą -zajęcia otwarte w Średniakach

 Zajęcia o tematyce przyrodniczej poprowadziła s. Marlena. Dzieci poznawały nazwy jesiennych drzew, owoce jesieni, różne rodzaje liści, przeliczały, klasyfikowały, uczestniczyły w zabawie tanecznej wspólnie z rodzicami. Na koniec zajęć, razem z rodzicami wykonały pracę plastyczną „Jesienny obrazek”, wykorzystując głównie materiał przyrodniczy. Prace te wzięły udział w konkursie plastycznym „Już jesień”.

 23 X Muzyczne pasje - zabawy z mamą Frania O.

W gr. II odbyły się zajęcia z mamą Franciszka O. Dzieci miały okazję poznać i grać na różnych instrumentach: grzechotkach, trójkątach, talerzach, janczarkach. Największym zainteresowaniem cieszyła  się perkusja. Tego dnia w grupie Średniaków było wesoło i głośnoJ

24 X Teatr EDEN w przedszkolu - przedstawienie pt. „Zaginiona Owieczka”.

Dwóch utalentowanych aktorów w sposób bardzo  humorystyczny i wychowawczy przedstawili historie Dobrego Pasterza i jednej zaginionej owieczki.

25 X Muzykowanie absolwentów przedszkola – spotkanie z mamą i braćmi Rity B.

Przedszkole odwiedzili dwaj nasi absolwenci – Piotruś i Dominik – starsi bracia Rity B. z grupy Średniaków. Razem z mamą- panią Martą- przybliżyli nam świat muzyki klasycznej a także zaprezentowali swoje pasje muzyczne. Grą na pianinie i wiolonczeli oczarowali dzieci z grupy I i II. Dowiedzieliśmy się, gdzie wiolonczela ma „duszę”, jakie włosie stosuje się do smyczków, do czego służą w pianinie mosiężne pedały, itp. Maluszki i średniaki gromkimi oklaskami dziękowały „Muzykalnej rodzinie” za koncert.  Spotkanie odbyło się w ramach  cyklu „Pasje rodziców”.

25 X Koncert AAC - owy przyjaciel

Dnia 25.10.2017 jak co roku zostaliśmy zaproszeni do udziału w koncercie p.t. „AAC- owy przyjaciel”. Grupa dzieci z naszego przedszkola, wraz z rodzicami i nauczycielami udała się do siedziby Caritasu w Lublinie, aby zaprezentować przedstawienie, w którym zawarte zostały alternatywne metody komunikacji. Dzieci niepełnosprawne z pomocą dzieci pełnosprawnych przygotowały inscenizacje p.t. „Cztery pory roku”. Pod opieką p. Ani, p. Ewy oraz p. Sylwii młodzi aktorzy odegrali na scenie swoje role- wcielili się w postacie charakterystyczne dla czterech pór roku. Były piosenki z pokazywaniem, nauczyliśmy się także gestów z języka migowego. Kolejny już występ dał Nam bardzo dużo radości oraz wiary we własne siły.

25 X Wyjście do Teatru Muzycznego w Lublinie

Z inicjatywy p Katarzyny-mamy Antosia z gr. III, w słoneczne środowe przedpołudnie grupa dzieci pod kierunkiem p. Justyny Dębczak, Katarzyny Strycharczuk, s. Weroniki Kanadys wyruszyły na bajkę  „Kot w butach” do Teatru Muzycznego. Niezwykle piękna dekoracja, kostiumy, oraz gra aktorów zachwyciła małych widzów. Dzieci z zainteresowaniem śledziły przygody kota  i jego przyjaciela Janka. Wielką atrakcją okazały się  bajkowe postacie, które przemieszczały się po widowni i zachęcały dzieci do wspólnego działania na scenie. Pełni wrażeń szczęśliwie wróciliśmy do przedszkola.

27  X  Sałatka owocowa

W piątek, 27 października 2017 roku, dzieci z II grupy przygotowały sałatkę owocowo- warzywną. Było obieranie, krojenie, mieszanie i ścieranie na tarce.  A na końcu, estetyczne nakładanie sałatki do miseczek i smakowanie „zdrowia z talerza”.  Średniaki przestrzegały zasad higieny myjąc dokładnie owoce, ręce.  Sałatka wszystkim smakowała. Przygotowania do niej okazały się wspaniałą nauką i zabawą, które zapadną nam głęboko w pamięć.  

27 X Dogoterapia z Kessi

 Pani Iwona – Mama Mikołaja przyszła do dzieci z psem. Wszystkie dzieci były zachwycone na sam widok tak pięknego psa rasy czał czał.  Piasek ten bardzo łagodny i przyjaźnie nastawiony do człowieka szybko oswoił się w nowym środowisku, chętnie podając łapę każdemu. Oczywiście odważniejsze dzieci nawet karmiły Kessi i jadła im z rękiJ

29 X Msza święta celebrowana przez ks. Cezarego Kowalskiego.

 Podczas homilii ksiądz zadał dzieciom pytanie jak z jabłka można uzyskać sok? Pytanie nie była trudne, gdyż nawet maluszek wiedział, co należy zrobić. Bazując na tym przykładzie ksiądz nawiązała do Ewangelii, kiedy to uczeni zadali Jezusowi pytanie, które przykazanie jest najważniejsze? I Jezus odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy (Mt 22,37-40).

Po Mszy świętej dzieci oglądały bajki a rodzice słuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Cezarego „Zagrożenia duchowe”.

 

 

 

 

 

 

 

3
Listopad

Projekt i wykonanie: Maciej Krupa